Rozhovor s vedoucí mzdové účtárny

ROZHOVOR S VEDOUCÍ MZDOVÉ ÚČTÁRNY PETROU RUSNÁČKOVOU

Petro, ty pracuješ v personalistice téměř 20 let, z toho 3. rokem v naší společnosti. Proč zrovna personalistika?

Často si říkám, že to byl osud, který se mi začal rýsovat u maturity, kdy mou maturitní otázkou byli „Zaměstnanci, výpočet a zaúčtování mezd“. Začínala jsem tzv. od píky a nastoupila jsem jako pomocná mzdová síla, což bylo perfektní pro můj rozjezd. Jelikož jsem zvídavý člověk, postupně jsem nasávala všechny vědomosti a obor mě stále více vtahoval a už nebylo cesty zpět.

Co považuješ na práci mzdové účetní nejzajímavější?

I když to vypadá jako rutinní a stále se opakující práce, neustále se dovídám něco nového a mám možnost se rozvíjet. Asi nejsem typická mzdová účetní, ale baví mě i kreativita. Někteří se možná nad spojením kreativita v mzdové účtárně mírně pousmějí, ale baví mě vymýšlet různé zlepšováky a zjednodušení procesu, a když vše klapne, mám z toho nesmírnou radost. 

Co tě naopak na tvé práci „rozesmutní“?

Spoustu lidí neví, co práce mzdové účetní obnáší a představují si, že pouze v době mzdové uzávěrky stiskneme „čudlík“ a máme hotovo a další 3 týdny kafíčkujeme. Naopak mám radost, že zaměstnanci odcházejí z mzdové účtárny s úsměvem, že jsme jim poradili, dokázali odpovědět a věnovali jim pozornost a čas.

Petro, z tvého pohledu, pro koho si myslíš, že je práce mzdové účetní určena?

Určitě se v ní najdou ti, kdo mají rádi zároveň práci s čísly i práci s lidmi, je to skvělá kombinace. Jen je třeba si uvědomit, že tato práce Vám bude vždy omezovat i osobní život, čas mzdové uzávěrky bývá mnohdy náročný a s dovolenou v tomto čase nemůžete počítat.

Co říkáte na poměr mzdová účetní žena / mzdový účetní muž?

Za celou praxi jsem se setkala s jedním mzdovým účetním v týmu, vydržel pouze tříměsíční zkušební dobu. Asi bych řekla, že muži to úplně nemají v DNA. 

Je ještě něco, s čím by ses chtěla podělit?

Do práce chodím ráda nejen proto, že mě baví práce samotná, ale mám zde bezva kolektiv, o který se mohu opřít. A i to je důvodem, že v době náročných uzávěrek vše zvládáme bez větších komplikací.

A na závěr si dovolím klasický dotaz personalisty: Kde se vidíš za 5 let?

Když se teď dívám ven z okna, tak někde u skvělého drinku s báječnými lidmi.